
Érvelési hiba (2): a’náci kártya’. A göbbelsi módszer
A történelemből tudjuk hogy a szélsőjobboldali eszméket terjesztők szándékosan vezettek félre tömegeket. Nem véletlenül kapta az érvelési hiba ezt a nevet. Így tudták /tudják az irányzat képviselői politikai terméküket legjobban eladni. Érvelésnek igazán nem is mondható, hiszen választ nem váró logikai hibás kijelentésekkel apellál. Fontos megjegyezni, hogy nem csak a fasizmusra, de más tudománytalan irányzatokra is jellemző.
Példák
- A baloldal célja a társadalmi jólét elérése volt. Ezért a jólétre való törekvés rossz dolog.
- A 'foci ultrák' nagy figyelmet fordítottak a testedzésére. Ezért a testedzés elítélendő. Mindkét kijelentésből hiányzik a logikai út. Az hogy miként jutott erre a következtetésre.
- A másik embernek/embercsoportnak azért nincs igaza, mert egy bizonyos elvet képvisel. Napjaink Magyarországán legtöbbet azt olvashatjuk XY-nak azért nincs igaza, mert liberális, vagy baloldali. Ezeket a kijelentéseket legtöbbször személyeskedéssel zárják le.
A személyeskedés okai mögött megtaláljuk a
- valós követhető magyarázat a logikai összefüggésék hiányát,
- a személyeskedéssel védekezésre kényszerít, hierarchiát akar kialakítani. Az így beszélő ember, nem demokratikus jellemszerkezetű, agresszív, nincsenek tényleges érvei. Amennyiben ezt tapasztalod, lépj ki a helyzetből.
Jellemzője ennek az érvelési hibának a sulykolás. Talán ez az, ami miatt leginkább hasonlít a náci propagandára, az információk újra és újra ismételgetése.
A Sátáni energia manifesztálása
Miért? Ezt az érvelési hibát használják legtöbbször arra hogy a társadalomban, a mindenkor kiszemeltekkel szembeni ellenségképet alakítsanak ki. Démonná változtatnak vele egyént, és a tömeget egyaránt (démonizálás).
